PhDr. Katarína Kohútiková  



Vyštudovala som  na Katedre sociálnej práce Univerzity Komenského v Bratislave, odbor sociálna práca,  vďaka čomu v rámci mnou ponúkaných služieb ako mediátor  neposkytujem právne poradenstvo a ako poradca psychologické, či psychoterapeutické poradenstvo.


Pracovné skúsenosti:


Od roku 2005 pracujem vo verejnej správe v oblasti administratívy a vedenia mzdového účtovníctva. 


V rokoch 2012-2017 som pôsobila v treťom sektore ako sociálny pracovník/sociálny poradca v práci  s dysfunkčnými  rodinami,  ako aj s klientmi vo/po výkone trestu a ich rodinami.  Práca spočívala najmä v poskytovaní sociálneho poradenstva jednotlivcom a rodinám, práci s celým rodinným systémom, vykonávaní opatrení SPODaSK /pod akreditovaným subjektom/ lektorskej činnosti a mnohých ďalších činností.


Od roku 2015 pôsobím ako mediátor v civilných sporoch (v zozname mediátorov vedenom MS SR pod ev. č. 1093), k čomu ma viedla skutočnosť, že vidím veľký potenciál v riešení sporov a konfliktov spôsobom, kedy obe strany sporu môžu byť víťazi. Orientujem sa najmä na prácu v oblasti rodinnej mediácie. Som presvedčená o tom, že aj vďaka mediácii je možné minimalizovať následky rozpadu manželstva na rodinu a najmä deti. Dokonca v mnohých prípadoch vďaka mediácii je možné odvrátiť i tento rozpad. 


V rámci živnosti  (zapísaná v Živnostenskom registri OS BA č.  110-243048)  poskytujem  od roku 2015  okrem lektorskej a mimoškolskej činnosti i činnosť poradenskú (poradenstvo v oblasti osobného rozvoja).  V rámci poradenstva poskytujem  tak, ako v mediácii služby najmä rodinám či rodičom. Pri práci s rodinou/ rodičmi/párom  sa zameriavam najmä na rozvoj osobnosti,  zefektívnenie vzájomnej komunikácie, budovanie rodičovského vzťahu,  nácvik komunikácie a iných zručností,  riešenie konfliktov.  V poradenstve využívam mediáciu ako metódu, či viaceré techniky z koučingu a zameriavam sa primárne na pohľad do budúcna.  Ako vyštudovaný sociálny pracovník sa zameriavam  tiež na obnovu sociálneho fungovania rodičov alebo rodiny ako celku.     


V prípadoch kde by sa mohlo jednať o stret záujmov,  ak  zastávam rolu mediátoranie je možné využiť moje služby v rámci poradenskej činnosti a opačne. 


Od roku 2016 sa aktívne venujem supervízii v pomáhajúcich profesiách. Supervíziu vnímam ako efektívny nástroj na účinnú prevenciu proti syndrómu vyhorenia,  príležitosť na reflexiu pracovných tém ale aj metódu profesionálneho rastu.   Ako supervízor som zapísaná v zozname supervízorov Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR pod spisovou značkou sp. 10686/2016-M_OSSODRZS.


 V rámci zvyšovania  odbornej spôsobilosti a profesionality som absolvovala viaceré tréningy a kurzy zamerané na sebapoznanie a interpersonálnu intervenciu; komunikáciu a asertivitu; kooperáciu, súperenie a riešenie konfliktov; metódy práce s jednotlivcom; efektívnu komunikáciu; projektový manažment; kurz  práce s páchateľmi  domáceho násilia; rodinnú mediáciu;  párové poradenstvo;   akreditované vzdelávanie pre supervízorov; akreditované vzdelávanie pre lektorov;  akreditované vzdelávanie pre mediátorov a mnohé mnohé ďalšie.

Členstvo v organizáciách : ASSP